Komputer pod kontrolą

Komputer to doskonałe narzędzie do nauki i zabawy. Pod warunkiem, że wybierzecie gry i programy odpowiednie do wieku dziecka i zapewnicie mu bezpieczne surfowanie po Internecie.

Wybór ciekawych gier i zabaw edukacyjnych jest bardzo duży. Podpowiadamy, jak znaleźć te, które spełnią oczekiwania dorosłych i dzieci – będą jednocześnie bawiły i uczyły, a także gwarantowały zabawę bezpieczną i mądrą. Oto kilka wskazówek dotyczących symboli na pudełkach gier komputerowych.

 


Dla trzylatka i pierwszaka

Oglądanie opakowania zacznijcie od sprawdzenia Europejskiego Systemu Klasyfikacji Gier – PEGI. Zadaniem tego oznakowania jest przekazanie informacji dotyczącej treści gry. To ważna wskazówka, bo PEGI pokazuje, czy gra nie zawiera treści niewskazanych i nieodpowiednich dla dzieci. Na każdym pudełku z grą przeznaczoną dla dzieci znajdziecie ikonę 3+ lub 7+.

Oznaczają one, że gra nie zawiera treści szkodliwych dla dzieci w tym wieku. Drugi typ ikon PEGI dotyczy rodzaju treści zawartych w grze. Jeśli na pudełku znajdziecie jedną z opisanych ikon (seks, przemoc), możecie mieć pewność, że nie jest to gra odpowiednia dla dziecka.

Ikony na pudełkach są wyraźne i czytelne, byście szybko znaleźli informacje o rodzaju treści, zawartych w grze. W wyborze gry pomocne będzie także oznaczenie określające poziom trudności, np. „od 8 lat”.. Jeśli wasze dziecko ma 5 lat, możecie wybrać grę oznaczoną ikoną PEGI 3+ (w tej grze nie będzie żadnych treści szkodliwych dla dziecka). Jeśli jednak na opakowaniu będzie wskazanie: „Od 8 lat”, wtedy gra może się okazać zbyt trudna dla pięciolatka.


Bezpieczny Internet

Dorośli powinni nauczyć dziecko, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Zadaniem rodziców jest zapoznanie dziecka z Internetem i wspólne odkrywanie jego zasobów. Zanim dziecko zacznie samodzielnie korzystać z Internetu, warto znaleźć strony, które zainteresują pociechę, i zrobić listę przyjaznych witryn.

Jeśli obawiacie się o bezpieczeństwo dzieci korzystających z Internetu i potrzebujecie dodatkowego zabezpieczenia, skorzystajcie z bezpłatnych programów-strażników. Nie zablokują dostępu do niewłaściwych treści, ale częściowo ograniczą kontakt z nimi. Są to:

BENIAMIN – to program polecany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, umożliwia ustawienie podstawowych parametrów filtru internetowego;

EuroFirma Mini Monitoring 10.0.5.31 – to program przeznaczony do kontrolowania każdego użytkownika komputera, który można wykorzystywać do kontroli rodzicielskiej;

Naomi 3.2.90 – identyfikuje niepożądane treści w ponad 10 językach;

Motyl 2007 – to program przeznaczony do bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu i zasobów komputera;

Opiekun Dziecka w Internecie 2.0.0.611 – bardzo skuteczny program, pomocny w kontroli rodzicielskiej.

UWAGA!

Sprawdźcie, czy kupujecie grę z dubbingiem, czy z napisami. Programy z oznaczeniem: PL – POLSKA WERSJA JĘZYKOWA są w pełni zdubbingowane. W grach dla dzieci od 12 lat mogą pojawiać się polskie napisy. Informuje o tym ikona: PL – POLSKA WERSJA KINOWA.

 


Europejski system klasyfikacji gier – PEGI

 

Na każdym pudełku szukajcie ikony informującej o wieku, od którego dozwolona jest gra.

 

     

Drugi typ ikon dotyczy rodzaju treści, jakie zawarte są w grze (od lewej: wulgarne słownictwo, przemoc, dyskryminacja, narkomania, seks. strach).

 

     


ZAPAMIĘTAJCIE

 

Poinformujcie dziecko, jakie zagrożenia związane są z kontaktami online, a także czym mogą grozić ewentualne spotkania z osobami poznanymi w sieci. Nauczcie dziecko, aby zawsze było ostrożne przy podawaniu swoich danych osobowych.


 

Wygodnie przed ekranem

 

Kiedy dziecko samodzielnie korzysta z komputera, przygotujcie mu wygodny kącik komputerowy. Najpierw zadbajcie o proste plecy, czyli… kupcie dobre krzesło. By zapewniało prawidłową postawę, musi mieć regulowaną wysokość siedziska (klawiatura leżąca na biurku powinna znajdować się na wysokości łokci) oraz oparcia.

A jak prawidłowo ustawić monitor? Najważniejsze, by jego górna krawędź znajdowała się na linii wzroku dziecka. Nie może ono zadzierać głowy, ważne jest też, aby na ekranie nie odbijało się światło. Dlatego ustawcie monitor bokiem, w odległości około metra od okna. Ale bezpieczne korzystanie z monitora to przede wszystkim dobre ustawienie jego parametrów. Nie wpłynie on negatywnie na wzrok, jeśli wyświetlany obraz będzie wyraźny i czytelny. W monitorach kineskopowych należy ustawić odpowiednią częstotliwość odświeżania ekranu (nie mniejszą niż 85 Hz). W monitorach LCD zaleca się stosowanie rozdzielczości charakterystycznej dla danego monitora, np. 1280x1024.

Patrycja Michońska-Dynek

Familia

Tekst pochodzi ze strony magazynfamilia.pl

  • Noe
  • Multimedia.
  • Kolorowanki
  • Dla rodziców

© B.HERO 2010-2019

Projekt i wykonanie: Rhema Group